WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

1 Haftada Kilo Verdiren Diyet Hangisidir

Kişinin günlük hayatta tükettiği besinler,  kalori hesabı yapılarak günlük öğünlere bölünür. Sabah, öğle, akşam ve ara öğünler olmak üzere gruplandırılır. Her öğün için menü oluşturulur, menüler günlük düzene göre liste halinde sıralanır. 1 Haftada Kilo Verdiren diyet aslında 1 haftada vücudu sağlıklı beslenmeye alıştırmak ile başlar.

Diyet Nedir? Sorusunun cevabı; Vücut tipine ve ihtiyacına yönelik uygulanan sağlıklı beslenme düzenine 'diyet' denir. Diğer bir terimle perhiz de denilmektedir. 

Diyet listesi kişiye özel düzenlenir. Vücudun ihtiyacı olan besinlere yönelik sağlıklı bir düzen kurmak için hazırlanır. Diyet yapacak kişinin boyu, kilosu, günlük fiziksel aktivite durumu, yemek düzeni, beslenme tarzı, kronik rahatsızlıkları, varsa ameliyat öyküsü, alışkanlıkları, ilaç kullanımı gibi daha birçok durum göz önünde bulundurularak bir liste hazırlanır. Aslında bu bir beslenme planıdır. 

Bir liste başka bir diyet yapan kişi üzerinde uygulanmamalıdır. Kişiye özel listeler hazırlanarak kişinin sağlıklı olarak 1 haftada kilo verdiren diyet listesine aslında, vücudunu sağlıklı beslenme biçimine alıştırma sürecidir.

Diyet Yemekleri 

Sağlıklı bir forma sahip olmak isteyen kişilerin diyet listelerinde yer verilen yemekler, kişiye özel hesaplanmış kalori ve protein hesapları ile oluşturulmuş öğünleri içerir. Her öğüne uygun menüler belirlenir ve bu menülerde sağlıklı besinlere yer verildiğinden diyet yemekleri olarak isimlendirilirler. 

1 Haftada Kilo Verdiren Diyet Mümkün Mü?

Sağlıklı Beslenme düzeni ile 1 haftada kilo verdiren diyet hazırlığına başlamak mümkün olan bir durumdur, her şeyde aşırılıktan kaçınılmalı, bu düzen kısa vadede değil uzun vadede hayata geçirilmeli ve bir yaşam biçimi haline getirilmelidir. 

Sağlıklı beslenme düzenine karar verildikten sonra uygulanan diyetin, vücut yapı taşlarını oluşturan besin gruplarını içermesi ve vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayacak derecede dengeli olması büyük önem taşır. Bu denge sağlanmazsa vücut direnci düşer, bağışıklık sistemi güçsüz kalarak kişinin kendini yorgun ve mutsuz hissetmesine sebep olur. Bunun yanında denge sağlanamazsa direnci düşen vücut hastalıklara karşı kendini koruyamaz.

Diyet listesinin içeriğinde yer alan porsiyon miktarı önemlidir. Belirlenen menüler ve yemek porsiyonlarının yanında yemek saatlerini de düzenleyerek hep aynı saatlerde yemek yemek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmasında önemli yer tutar. Vücudun metabolik saatini düzenler, belirli saatlerde insülin salgılanması metabolizma hızının artmasına da sebep olur. 

Diyet yaparken su tüketiminin önemini büyüktür. Vücutta su kaybı büyük problemlere yol açar, bu nedenle diyet listelerine su eklenirken, günlük kaybedilen kalori miktarına orantılı tüketilmesi gereken su miktarı eklenmelidir. Kalorisi olmayan su, yağ yakımının hızlandırılmasına da yardımcı olur. Kilo vermede önemli bir yer tutar. 

1 Haftada Kilo Verdiren Diyet Nasıl Yapılır?

Beslenme ve günlük yaşam tarzı düzenlenerek sağlıklı bir forma kavuşmak mümkündür. Kişinin sağlıklı bir beslenme düzeni kurmak ve bu düzeni alışkanlık haline getirerek uzun vadede hayata geçirmesi birçok hastalıktan kaçınmakta önemli bir yer tutar. Yaşam tarzındaki düzeni sağlamak için yapılması gereken bazı alışkanlıklar sıralandığında;

• Sebze ve meyve tüketimini artırmak
• Et ve balık ürünlerine menülerde daha çok yer vermek
• Bol su içmek 
• Yemek saatleri ve porsiyonlar belirlemek
• Uzun süreli aç kalmamak
• Paketli gıdalardan uzak durmak
• İşlenmiş gıdaları listeden çıkartmak 
• Market alışverişi öncesi liste hazırlamak 
• Dışarıda yemek yendiğinde beslenme düzenine uygun yemek mekanları seçmek
• Tuz ve şekere sınır koymak
• Tam tahıllı ve kepekli ürünlere daha çok yer vermek
• Yemek yerken keyifle yemek
• Listenizde sevdiğiniz ve yöreye uygun menülere yer vermek
• Az az ve sık yemek yemek
• Asitli içeceklerden uzak durmak
• Kızartmaları azaltmak
• Her şeyden biraz olsun tatmak yeme sınırını bilmek

Beslenme düzeninde önemli olan temel maddelerden birkaçıdır. 1 Haftada Kilo Verdiren Diyet ancak sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmakla mümkündür. Bu alışkanlıklar günlük hayata geçirildiğinde kişi hızla kilo vermeye başlar, vücut yeni forma kavuşmak için sağlıklı beslenme rutinini kabullenmeye başlar.

Kişinin sağlıklı bir beslenme düzeni kurmak ve bu düzeni alışkanlık haline getirerek uzun vadede hayata geçirmesi birçok hastalıktan kaçınmakta önemli bir yer tutar. Her bireyin yaşam standartlarını arttırarak uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olması için sağlıklı  beslenme düzeni büyük önem taşır.
 

07 Mar 2022 00:38

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.