WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Cinsel İsteksizlik ve Psikolojik Faktörler

Her iki cins içinde cinsel isteksizlik hem psikolojik hem de fiziksel koşullara bağlı olarak kendini gösterebilir. Biz bu yazımızda daha ziyade psikolojik sebepler üzerinde duracağız. Bilinç dışı olan bir takım olumsuz duygular cinsel isteksizliğin tetikleyicisi niteliğindedir. Reddedilme korkusu kişinin kendisini duygularına teslim etmesini engeller. Şayet bu duygular kişiye hakim olursa cinsel isteksizlik meydana çıkar. Cinsel isteksizlik fiziki açıdan olumsuzluklara neden olan savunma mekanizmasıdır diyebilirz. Bu saplantılı bakış açısı sebebi ile kişi cinsel açıdan uyarıldığında bu uyarılmaya uygun tepkiler göstermez.

Partner reddi diye isimlendirilen kavramda, cinsel isteksizlik sebebidir. Cinsel isteksizlik yaşayan insanlarda partnere karşı farkında olunmayan bir öfke olabilir. İçten içe kendilerini eleştirilmiş yada kandırılmış hissedebilir. Bu gibi durumlarda cinsel isteğin önünde kişinin kendi kendine baş edemediği duygular hakimdir. Taraflar arasındaki kırıgınlık, gizli güç mücadeleleri, çocukluk döneminden gelen olumsuzluklar ve benzeri pek çok unsur partnere yansıtıldığında cinsel isteksizlik kaçınılmaz hale gelir. Bu olumsuz duygulara sebebiyet veren bakış açısını kırmak, cinsel isteksizliği gidermek için fazlasıyla önem taşır.

Kliniklerde cinsel isteksizlik sorunu ile ilgili en çok başvuru nedeni çiftler arasındaki cinsel istek seviyesinin farklı olmasıdır. Partnerler için bu hususta denge oturtmak son derece zordur. İlk başlarda anlaşmazlık küçük çaplarda olsa dahi zamanla büyümekte ve çiftler arasındaki gerginlik gitgide artmaktadır. Öyle ki isteksiz olan kişi daha isteksiz olurken istekli olan partnerin istek hissi artmaktadır. Diğer bir başvuru şekli ise kişinin isteksizliğini normal görmesi halinde partneri tarafından sağlık kurumuna getirilmesi ile gerçekleşmektedir.

Tedavide ana amaç isteksiliğin sebeplerini analizlemek ve kişiye zihninde yarattığı olumsuzluklardan kurtulmak için yol göstermektir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen ilişkilerinizi yaşamak istiyorsanız eğer cinsel istek arttırıcı ürünlerin kullanımını gerçekleştirmeniz gerekecektir. Cinsel istek arttırıcı ürünler sadece cinsel takviye amaçlı kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımı ile cinsel isteksizliğin kalıcı olarak tedavisi söz konusu olmayacaktır.

30 Ağu 2021 17:14

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.