WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Diyet Nedir ve Evde Tek Başına Diyet Nasıl Yapılır

Diyet kelimesi kimi zaman insanların kulağına korkunç bir kelime gibi gelebiliyor. Bunun nedeni ise diyetin bir yasaklar listesiymiş gibi algılanmasından kaynaklanıyor. Ama diyet yapmak hiç de sanıldığı gibi korkunç bir durum değil.

Bir de diyet sanki günlerce aç kalmak zorunda imiş gibi düşünülüyor. Ama aç kalarak diyet yapılmaz. Vücudun enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerji açlık durumunda daha da düşer. Bu yüzden diyet kesinlikle yasaklar listesi ya da aç kalmak gibi algılanmamalıdır.

DİYET NEDİR?

Basit tanımıyla diyet, sağlıklı bir beslenme düzenidir. Kişi bu sağlıklı beslenme düzenini kendi hayatına adapte eder. Bu durumda ortaya sağlıklı bir beslenme planı atılmış olur. Bu sağlıklı beslenme planı yiyecek ve içeceklerden oluşur. Ve bu yiyecek ve içecekler vücudun kalori ihtiyacını yeterli oranda karşılamalıdır.  

Bunun için de kulaktan dolma bilgilerle diyet yapılmamalıdır ya da başkalarından görülen diyetleri insan kendi hayatında uygulamamalıdır. Çünkü her insanın kilosu, boyu, yaşı ve vücudundaki yağ oranı aynı değildir. Diyet yapmak kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. İşte bu yüzden uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.

EVDE DİYET NASIL YAPILIR?

Öncelikle diyet yapmak akıldan geçiriliyorsa kesinlikle bu konuda kararlı olunmalıdır. Yani birkaç gün diyet yaptıktan sonra o diyet bozulmamalıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi diyet sağlıklı bir beslenme düzeni olduğu için diyet bozulursa haliyle sağlıklı beslenme düzeni de bozulmuş olur. Durum böyle olunca ortada sağlıklı bir durum söz konusu olamaz.

Diyet nasıl yapılır? Sorusuna bir diğer cevap ise şu şekildedir: Az önce de söylenildiği gibi diyet kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu yüzden bir başkasının yaptığı diyet kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun yerine bir diyetisyene başvurulmalı ve bu diyetisyenin oluşturduğu diyet listesine göre hareket edilmelidir.

DİYET LİSTESİ NASIL OLMALIDIR?

Diyet listesi elbette ki sağlıklı olmalıdır. Yasaklar listesi gibi bir liste hazırlamaktan kaçınılmalı ve vücudun kalori, yağ ve protein ihtiyacına göre hazırlanmalıdır. Bir de şunu eklemekte fayda var ki diyet sadece zayıflamak için yapılmaz. Sağlıklı bir yaşam için de yapılır. Bu yüzden diyet, sadece zayıflamak için yapılır düşüncesi yanlıştır.

Peki diyet listesi nasıl olmalıdır?

Aslında birçok diyet çeşidi ile hazırlanmış diyet listeleri var. Ancak o diyet listeleri ne kadar sağlıklı ve bilinçli hazırlanmış orası tartışmalı bir konu. Maddeler halinde diyet listesi nasıl olmalı sizler için aşağıda detaylıca açıklandı.

1)Kahvaltı yapmak diyet listesi içinde kesinlikle olmalıdır. Çünkü uyandıktan sonra insan vücudu enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi de kahvaltı ile karşılar. Bu yüzden sağlıklı bir kahvaltı yapılmalı, börek, poğaça ve simit gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar yerine haşlanmış yumurta, zeytin, peynir, domates ve salatalık gibi besinler tüketilmelidir.

2)Ara öğün olarak da elma ve yoğurt gibi besinler tüketilebilir. Çünkü bu iki besin tok kalmaya ve sağlıklı beslenmeye oldukça yardımcı olur.

3) Pilav, makarna, hamur işleri ve tatlılardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Çünkü bu tür besinler insan sağlığına oldukça zararlıdır.

4) Akşam yemekleri de abartılmamalıdır. Akşam öğününde bir kâse yoğurt, bir kâse salatalık ve yanında da fazla kalori fazla protein ve fazla yağ barındıran besinler tüketilmemelidir.

5) Akşam saat 20.00’dan sonra bir şeyler yenmemelidir. Çünkü bu durum uyku kalitesini azaltır ve sindirim sistemine yük bindirir. Eğer bu saatten sonra açlık çekiliyorsa yoğurt veya ayran ile geçiştirilmelidir.

6) Gün içerisinde bol bol su tüketilmelidir. Çünkü su metabolizmayı hızlandıran bir sıvıdır. Eğer su içme alışkanlığı yoksa suya limon suyu sıkılabilir. Bu, suya hoş koku verecektir ve su içmek daha kolay bir hale gelecektir.

7) Gün içerisinde yapılan ufak egzersizler de diyet yapanlara güzel bir destek olabilir. Ya da yapılan yarım saatlik yürüyüşler. Çünkü ne kadar diyet yapılırsa yapılsın hareketsiz bir yaşam söz konusuysa yapılan diyetten de büyük sonuçlar beklenilmemelidir.

8) Ayrıca kahve içmek de oldukça sağlıklıdır. Diyet listesi içine kahve de kesinlikle eklenmelidir. Çünkü kahve hem metabolizmayı hızlandırır hem de vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur. Bu nedenle yapılan diyet için her gün olabildiğince kahve tüketmekte büyük fayda var.

24 Şub 2022 21:19

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.