WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Hormonları Dengeleyen Mucizevi Çaylar

Hormonlarımız vücudumuzda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, metabolizmanın normal çalışmasına, uyku düzenini, enerjisel ve ruhsal gibi işlevleri sağlamaktadır. Hormonların dengeli olması demek vücut bütünlüğü de olması demektir. Yapılan bilimsel çalışmalarda hormonlarımızın yeterince iyi çalışmadığı durumlarda kemiklerin zayıflaması, diyabet hastalıklarına yakalanma, metabolik rahatsızlıklar, aşırı kilo alma veya verme gibi sağlık problemlerine davetiye çıkarmaktadır. Bu rahatsızlıkların kökeninde en çok payı olan günlük hayatımızı işgal eden stres de katkı sunmaktadır. Fazla yaşadığımız stresin olumsuz yanı vücutta kortizon hormonunun üretimini artırarak vücudun yağlanmasına ve kan şekeri kontrolünün kaybedilmesine yol açmasıdır. 

Yanlış beslenmenin getirdiği olumsuzluklar da eklendiğinde işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Özellikle kadınlar için hormonların önemi sağlıklı açısından ayrı bir yer taşımaktadır. Kadınlar için hormonal sağlığın dengede olması gereklidir. Metabolik rahatsızlıklar, saç dökülmesi, düzenli regl olma düzenine kadar bir dizi sorun olmaktadır. Adet düzensizliğin vücuda yarattığı olumsuz hastalıklar kadın sağlığı açsısından ayrı bir önem taşımaktadır. Doğru çalışmayan kadınlık hormonları kalp ve şeker hastalığına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden eğer yanlış ve düzensiz olan beslenme varsa zararları en aza indirip sağlıklı beslenmeyi tercih etmeniz, sporu hayatınıza dâhil etmeniz ve şifalı bitkilerden de yararlandığınız ölçüde kadınlık hormonlarınızda bir denge olacaktır. Hormonları Dengeleyen Mucizevi Çaylar nelerdir? Gelin hep birlikte kadınlık hormonlarını dengeleyen şifalı bitkilere göz atalım.

Civanperçemi Çayı

Papatyagiller familyasındandır. Faydalı ucu yağları limonen, azulen, seskiteren, borneoli sineneol, pinen yer almaktadır. Civanperçemi kadınlar için tarih de en önemli çaylardan birisi olmuştur. Özellikle kadın yumurtalıklarındaki iltihaplanmaya, menopozun olumsuz etkileri gidermeye, adet düzensizliğe, miyomlara iyi gelmektedir. Mide rahatsızları ve sindirim problemlerine iyi gelmektedir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Faydalı yağ içeriklerinin sinirlilik, stres, huzursuzluğu, yorgunluğu hafifletici özelliği vardır. Regl dönemi oluşan ağrıları azaltıcı etkisi bulunmaktadır. 

Hayıt Tohumu Çayı

Regli dönemindeki ağrıları gidermeye yardımcı olmaktadır. Doğal olarak östrojen hormonun artmasını sağlamaktadır. Hormonlardaki dengesizlikten kaynaklanan stres ve depresyon tedavisine katkı sunmaktadır. Doğurganlığı artmasına yardımcı olup rahim duvarını güçlendirici etkisi vardır. Menopoz döneminin yarattığı huzursuzluğu yatıştırır. Sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Aşırı terlemenin önüne geçmektedir. 

Aslanpençesi Çayı

Doğal olarak östrojen hormonun yükselmesine yardımcı olur. Regli düzensizliği ve aşırı tüylenme için de kullanılmaktadır. FSH hormon yüksekliğine karşı kullanılır. Sindirim sistemi ve ödem, şişkinlik tedavisinde kullanılır. Regli zamanı olan ağrılarda fayda sağlar. Miyom tedavisini kolaylaştırır. Uykusuzluk ve strese iyi gelmektedir. Bağırsak sağlığı için de kullanılmaktadır.

Mersin Yaprağı Çayı

Hormonal düzensizliğin yol açtığı diyabet hastalığı için kandaki fazla şekeri kontrol altına alıp kan şekerini düşürmektedir. Antioksidan içeriği ile bağışıklığı güçlendirmektedir. Kalp ve damar hastalıkları ve tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ve bronşit için tavsiye edilmektedir.

Adaçayı

Erken menopoz dönemi şikâyetlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Östrojen içeriği ile adet düzenli olmasını sağlar. Rahim kaslarını harekete geçirdiği için hamilelerin kullanmaması gereklidir.

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otunda çinko, kalsiyum, krom, sülfür, demir, potasyum, fosfor, selenyum, A,D,E,K vitaminleri içermektedir. Enflamasyon karşıtı olarak obezite ve diyabete iyi gelmektedir. Regli sancılarına karşı iyi gelmektedir. Regli dönemindeki vücutta biriken fazla ödemeyi atmaya yardımcı olur. Hücre iyileştirici özelliğinden dolayı yaşlanmanın önüne geçmektedir.

Şahtere Çayı

Regli dönemi oluşan fazla gerginliği alıp sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Vücutta biriken ödemleri atmaya yardımcı olmaktadır.

Şerbetçi Otu Çayı

Ödem atıcıdır. Adet düzensizliğini gidermektedir. Sinirlilik ve gerginliği yatıştırır. Kan temizleyici özelliği vardır. Yumurtalık kanseri, meme kanseri türlerine karşı faydalıdır.

Ökse Otu Çayı

Adet dönemindeki oluşan sinirlilik, gerginlik, endişe, kaygıyı yatıştırıcıdır. Tansiyon dengeleyici ve kan şekerini düzenleyici özelliği vardır. Adet dönemindeki ağrı ve kas kramplarını yatıştırır. Menopoz dönemindeki sıcak basması, kalp çarpıntısı, gerginliğe iyi gelmektedir.

06 Mar 2022 23:58

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.