WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur kadınlarda ve erkeklerde

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda ve erkeklerde kelime anlamı olarak: Organizma da hastalığa yol açan bir mikrobun yerel ya da genel olarak yayılması, bulaşma.

Enfeksiyon birçok hastalığın temelinde yatan bir hastalık çeşididir. Bakteri ve virüsün yol açtığı, vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelebilen bir türdür. Enfeksiyonun birçok çeşidi vardır;

-Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları,

-Viral Hepatitler,

-Hıv/AIDS,

-Burusella  (Peynir Hastalığı),

-Tifo,

-Menerjitler,

-İshal,

-İdrar yolu enfeksiyonları gibi…

Bu enfeksiyon çeşitleri arasında dikkat edilmesi gereken ve yakalanma olasılığı en yaygın olanlardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu; idrar yollarında ki iltihabın mesaneye kadar ulaşması sonucu oluşan enfeksiyondur.  Bu enfeksiyonun sadece mesane de görülmesi ‘’sistit’’, bu iltihabın böbreklere ve üst idrar kanalına yayılması durumuna ise ‘’piyelonefrit’’ adı verilmektedir.

Sistit enfeksiyonu, piyelonefrit’e göre daha az risk taşımakta. Çünkü sistit mesane dokusunun katmanlarını etkilemekte ve önüne geçilmezse kronikleşebilmektedir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDENLERİ

İdrar yolu enfeksiyonu kişinin yaşam şartları ve günlük rutinlerini etkileyerek, yaşam kalitesini düşürmekte olumsuz yönde rol almaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu bakterilere maruz kalmış cinsel organın, bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşması ile oluşmaktadır. Nedenleri arasında;

-(Kadınlarda) sık görülen vajinal akıntı,

- Havuz, deniz, sauna gibi ortamlar da sık bulunmak,

-Mikrop barındıran, hijyen yönünden yetersiz olan tuvalet ve banyo kullanmak,

- Ayak üşümesi, soğuğa maruz kalmak,

-Hastalık nedeniyle idrar yapamayan kişilerin bu sorununu çözmek adına sonda kullanmaları,

-Kadınların doğum kontrolü için kullandıkları bazı yöntemler.( spermatisid diyafram) gibi basit gibi görünen fakat önemli riskler taşıyan nedenler  gösterilmektedir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

Kişi kendini iyi hissetmediği bazı durumlarda belirtilere göre ne rahatsızlığı olduğunu tahmin edebilmektedir. Doktor seçimi de ona göre yapabilmektedir. Bu belirtiler yetişkinler de;

-Ağır kokulu idrar,

-İdrar da yanma,

-Aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi,

-Ateş veya titreme.(Enfeksiyonun böbreklere ulaştığına önemli bir işarettir.)

-Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi,

-Bel bölgesinde ağrı,

Çocuklarda ki belirtiler ise;

-Sık sık idrara çıkma, altına kaçırma,

-Nedensiz iştahsızlık, bulantı ve kusma

-Kokulu, pembe, bulanık idrar,

-Grip veya bilinen bir hastalığı olmadığı halde yaşanan ateşlenme durumu gibi belirtiler göstermektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, bu idrar yolu enfeksiyonu erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmekte. Çünkü anatomik yapı olarak kadınlarda dış idrar yolunun, erkeklere göre daha kısa olduğundan, bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolay olması mesane iltihabına yol açıyor. Bu nedenle kadınların bu hastalığa karşı daha dikkatli davranması gerekiyor ve özellikle hijyen konusunda daha titiz davranmaları gerektikleri belirtiliyor. Özellikle tuvalette arkadan öne doğru temizlik yapılmasının yanlış olduğu vurgulanmakta. Bu durumun anüs çevresindeki organizmaları vajinaya taşıyarak mesane iltihabına neden olduğu belirtiliyor. Doğru temizliğin önden arkaya doğru olarak yapılması gerektiği söyleniyor.  Bu şekilde enfeksiyonun önüne geçilebileceği vurgulanıyor.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bu tür hastalıkların en sağlıklı yolu her zaman vakit kaybetmeden doktor kontrolünde uygulanacak yöntemlerdir. Belirli tahlillerle koyulacak olan tanı üzerine tedavi görmektir. Tedavi için genel olarak ilk önce idrar testi istenerek, alınan idrar örneği incelenerek beyaz kan hücrelerine, kırmızı kan hücrelerine ve bakterilere bakılmaktadır. Laboratuvarlarda yapılan incelemeden sonra idrar örneğiyle idrar kültürü yapılarak bakterinin türü belirlenmektedir.  Enfeksiyonun durumuna göre uygulanacak tedavi yöntemleri;

-En yaygın uygulanan tedavi yöntemi ağızdan antibiyotik tedavisidir.

-Antibiyotiğe ek olarak ağrı kesici ve spazm çözücü ilaçlar da kullanılmaktadır.

Tedaviyi Doğal Yollarla Destekleme

İlaç tedavisinin yanı sıra evde de yapılması olumlu sonuçlar doğuran bazı yollar varıdır.

-Bol bol su içilmeli,

- Aşırıya kaçılmadan bitki çayları ara ara tüketmek,

-Kahve, alkol, limon suyu mesaneyi tahriş edebileceğinden bunların tüketimi kısıtlanmalıdır.

- İdrar yolu enfeksiyonu için uzmanların bir diğer önerisi de kızılcık suyu olduğu görülüyor. Kızılcık suyunun vücutta enfeksiyona karşı bir koruma kalkanı oluşturduğu belirtiliyor. Bununla beraber kekik yağının da enfeksiyonun iyileşme süresini hızlandırmakta muadil bir anti bakteriyel yağ olarak tüketimi sağlanabileceği söylenmektedir.

- İltihabın azalmasında önemli rol oynayan kişniş tohumu da çay olarak tüketilebilmektedir.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu taşıdığı riskler nedeniyle daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durum haline geliyor. Gebelik durumunda özellikle 6.haftadan 24. haftaya kadar daha sık görülmektedir.  Belirtileri gebelikte genellikle aynı şekilde gösterir. Bebeğe etkisi ise tedavi edilmezse, böbrek enfeksiyonuna yol açarak, erken doğum ve düşük doğum riskini arttırmaktadır. Tedavi edildiği sürece bebeğe bir zararı yoktur.

Tedavi yönteminde antibiyotik seçimi gebelik haftasını ve idrar yolu enfeksiyon derecesine göre değişmektedir. Hormonların değişmesi, büyüyen rahmin idrar yolu ve böbrekleri sıkıştırması vajinadaki florun değişmesinden kaynaklı gebelikte bu hastalıkla karşılaşma ihtimali daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle bol su tüketimine, kişisel temizliğe, sağlık ve vitamin ağırlıklı beslenmeye dikkat edilerek önlemler alınması tavsiye edilmektedir.

24 Şub 2022 21:11

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.